Şu sıralar vizyonda çok güzel bir belgesel var. Vizyonda dediğime bakmayın. Şu an İzmir’de yalnızca iki sinemada gösterimde. ( Gitmek isteyenler için Konak Pier’deki sinemayla, Karaca Sineması )

  Belgesel adından da anlaşılacağı gibi kedileri konu alıyor. Onu benim açımdan ilgi çekici yapan şey ise sokak kedilerini merkeze alması. Bunu İstanbul’da yapması ise farklı bir artısı benim için. Dünyanın en büyük metropollerinden birisi olan İstanbul’un özellikle son zamanlarda devasa bir şantiyeye dönüşmesini, doğasının ve tarihinin günden güne tahrip olmasını hiç olmazsa bir buçuk saat unutturuyor size Kedi.

  Fragmanda sık sık bahsedildiği gibi İstanbul’un kedisiz olamayacağı, özgürlüğüne düşkün bu ponçik canlıların şehirle nasıl bütünleştiğini gösteriyor bize bu belgesel.

  Biraz da içeriğinden bahsedeyim. 7 farklı sokak kedisinin gündelik rutinlerini ve onlarla yaşayan insanların anlatımlarını görüyoruz. Anlatıcıların bazıları geçmişte bazı sorunlar ( ekonomik, psikolojik ) yaşamış tipler. Yaşadıkları sorunları baktıkları kediler sayesinde aştıklarını söylüyorlar. Kimisi baktığı kedinin kendisi üzerinde terapi etkisi yarattığı söylerken, kimisi de birey olarak kabulleniyor. Kedi sahibi bir insan olarak birçoğunda kendi kedimi gördüğümü söyleyebilirim.

 Filmin çekimleri de çok hoşuma gitti. Kamera kediyle aynı yükseklikte ve aralarına biraz mesafe koyarak çekim yapmış. Bunu nasıl başardıklarını bilmiyorum. Genelde kedilerin farkındalıkları yüksek olduğu için böylesine bir mesafede ya kameradan kaçarlar ya da kameraya saldırırlar diye düşünüyordum.  Çekimlere bir de İstanbul’a özgü müzikler eklenmesi gayet güzel olmuş. Ayrıca anlatıcılardan birisinin Kötü Kedi Şerafettin’in çizeri Bülent Üstün olması beni çok mutlu etti.

 Kedi gerçekten hoş ve bağımsız bir eser olmuş. Uzun süredir izlemeye değer bir şeyler bulamadığım için sinemaya gidemiyordum. Sizler de klon senaryolara sahip filmlerden, yüksek prodüksiyonlu görsel bombardımanlardan bıktıysanız ve farklı bir şeyler izlemek istiyorsanız Kedi tam size göre. İyi seyirler dilerim.

 

Bir Cevap Yazın