Tam olarak böyle olmasa da 

Büyük Borneo Adası’nda kediler kertenkeleleri, kertenkeleler hamamböceklerini, hamamböcekleri eşekarılarını ve eşekarıları da sivrisinekleri yiyorlardı.

Mönüde DDT yoktu.

Yirminci yüzyılın ortalarında, Dünya Sağlık Örgütü sıtmayla savaşmak için adayı büyük miktarda DDT’yle bombaladı ve sivrisineklerin, onlarla birlikte de diğer şeylerin kökünü kazıdı.

Fareler, diğerleriyle birlikte kedilerin de öldüklerini fark edince adayı istila ettiler, meyve bahçelerindeki ürünü yiyip bitirdiler ve tifüsün yanı sıra diğer musibetleri de yaydılar.

Farelerin beklenmedik saldırısı karşısında, Dünya Sağlık Örgütü’nün uzmanları kriz komitesi topladılar ve adaya paraşütle kedi indirmeye karar verdiler

1960 yılında bugünlerde düzinelerce kedi Borneo gökyüzünü kapladı.

Uluslararası yardım sayesinde hayatta kalan insanların alkışları arasında, kediler adaya yumuşak bir iniş yaptılar.

    Demek ki doğal dengeleri değiştirmenin sonuçları başlangıçtaki sorunları aratır cinsten oluyor. İşin ilginci insan elinin değdiği her şey zamanla yok olmaya ve değersizleşmeye başlıyor. Biraz klişe olsa da Sanayi Devrimi sonrası yapılan tahribat korkutucu boyutlara ulaştı. Peki bütün bunların sonucu ne olacak? Daha önce olduğu gibi egemen ırk yok olarak yerküre kendisini rehabilite edecek. En azından buradan bakınca öyle görünüyor.
    Bu arada paylaştığım öykü Eguardo Galeano’nun ” Ve Günler Yürümeye Başladı ” adlı kitabından 26 Temmuz kısmında yer alan bir öyküdür. Galeano’nun kitapları oldukça eğlenceli. Her sayfada buna benzer öyküler yer almakta. Galeano için çağımızın Montaigne’ i de denilebilir ayrıca.
   Toparlayacak olursak doğal dengeler önemli, sakın bozmayın.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın