Ne kadar da anlamlı bir resim

  Bundan asırlar önce Antik Çin’de yaşamış bir marangoz ( Ağaç işçisi ve mühendis diye geçiyor böyle kısalttım ben. ) vardır. Köle soyundan geldiğine inanılan bu marangozun adı Mo Di’ dir. Buraya kadar her şey normal. Ancak adamımızın soyluların saraylarında çalışması işin giderek garipleşmesini sağlıyor. Ağaç işçisi Mo Di, artık Çin KPSS’ sine ( Kabul ediyorum iğrençti. ) mi giriyor ne yapıyorsa sarayda ufak bir memurluktan gittikçe yükselen bir bürokratik kariyere sahip oluyor.

   Bürokraside gittikçe yükselen Mo Di belki de tarihin ilk siyasal bilimler okulunu kurmuştur. Memur ve danışman yetiştirmek için felsefesini aşılayabileceği bir okuldur Mo Di’ nin kurduğu. Bu arada giderek yükselmesi etrafında takipçilerinin oluşmasına da yol açtı. Felsefi ve siyasi düşüncelerinin oluşturduğu bu topluluk ona Mozi ( Üstat Mo ) adını taktılar. Mozi’nin takipçilerine ise Mohistler denir. 
Google’a Mozi yazıp ilk resmi almak 🙁
   Kısa bir tanıtım yaptığıma göre başlığa geri dönebilirim. Meritokrasi yani liyakata ( yetenek – donanım ) göre görevlendirilme sistemini ilk getiren ( bilinen ) kişi Mozi’dir. Alt tabakadan olmasına rağmen yükseldiği nokta Mozi’ye ilham vermiş olmalı. Yoksa neden böyle bir okul açmaya çalışsın ?
 
   Mozi’nin temel düşüncesi nitelikli işçiler eğitim ve kabiliyetle yetenekli devlet yöneticilerine dönüşebilirdi. Getirdiği sistem zamanının hükümdarlarınca desteklenmese de 20.yüzyıl Milliyetçi Çin lideri Sun Yat-Sen ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’a ilham  vermiştir. Öldükten sonra da öğretileri Mozi adlı kitapta toplanmıştır.
Bunu zaten biliyoruz
   Mozi Antik Çin’de böyle bir etki bırakırken çağdaşı Platon’da Aysun Kayacı’ya benzer bir şekilde herkesin yönetimde söz hakkı olmamalı demekte bunun yanında devlet insan bedenine benzer diye öğretiler yaymaktaydı. Mozi nitelikli insanların eğitilerek yönetici yapılabileceğini savunurken, Platon ise filozofların yönetmesi gerektiğini düşünüyordu. Farklı coğrafyalarda yaşayan, büyük ihtimalle de birbirlerinden haberleri olmayan bu iki insan benzer görüşü ortaya koymuşlardır. İkilinin ortaya attığı liyakat sistemi günümüze teknokrasi olarak gelmiştir. Yani uzmanların yönetimi.

Bir Cevap Yazın