Genelde ölümlerden etkilenen birisi değilim. Ölüm de yaşam gibi hayatın içinde, apaçık bulunduğu için canlıların ölümlerinden çok ölmemeleri garip olurdu gibime geliyor. Akşamüstü bir ölüm haberi aldım. Halit Akçatepe’nin ölümüydü. Ne yalan söyleyeyim bana pek ölmeyecekmiş gibi geliyordu. Daha yenilerde rol aldığı bir filmi izlediğim için neredeyse birkaç yıldır ağır hasta bir şekilde tedavi olduğunu unutuvermiştim işte. Ölümü bu yüzden şaşırtıcı geldi bana, aynı zamanda da üzücü.

Genellemeye pek girmeden, ki genelleme yapmayı da çok severim, öznel bir şekilde anlatmak istiyorum Halit Akçatepe’yi en azından benim için ne ifade ettiğini.

Yeşilçam klasiklerini bilirsiniz. Ne kadar zaman geçse de kalitesinden ödün vermeyen, adı üstünde klasik olan filmleri. İşte bu filmlerin neredeyse çoğunda bir şekilde yer almış efsane bir aktördü. Nerede kaliteli bir Türk Filmi varsa Halit Akçatepe orada tüm enerjisiyle bulunuyordu. Özellikle içinde Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit ve Ayşen Gruda gibi altın bir kadro barındıran Arzu Film’in yapımlarında. Oynadığı karakterler yardımcı roller olmasına rağmen fazlasıyla güçlü ve başrolün hareketlenmesini sağlayan karakterlerdi. Hababam Sınıfı’nda İnek Şaban’ı deli etmesi, Süt Kardeşler filminde aynı şekilde Şaban’ın saflığından faydalanması, Mavi Boncuk filminde varlığı bile yetiyordu aslında.

Kendisi hakkında beni en çok şaşırtan şey ise konservatuar çıkışlı olmaması. Annesi ve babası da kendisi gibi oyuncu olduğundan mıdır bilinmez eğitim almamasına rağmen oyunculuğuna söylenecek söz yoktur kendi adıma.

Yaşı ilerlemesine rağmen ekranlardan kopmadı. Belki yapımcıların belki de senaristlerin kurnazlığıdır bilemem, birçok dizide yer verildi kendisine. Vasat olmalarına rağmen kendisi hatrına izlediğim diziler vardır.

Aslında kendisi hakkında çok fazla şey söylemek istesem de konuyu bir türlü toparlayamıyorum. Sadece ölümünün bir insanın hayatının sona ermesinden ibaret olmadığını hissedebiliyorum. Çocukluğuma ve güzel zamanlarıma dair bir şeyler de silindi. Zeki Alasya’da da böyle oldu, Tarık Akan’da da. Kemal Sunal öldüğü zaman çok küçüktüm pek hatırlayamıyorum. Umarım Metin Akpınar, Şener Şen ve özellikle kendisinin ölmemesi hakkında çirkin şakalar yapılan Münir Özkul uzun süreler bizimle birlikte olur.

8 YORUMLAR

  1. Sayesinde çok güldür Allah gani gani rahmet eylesin.. Çok şirin bir adamdı ve karakterini emin adımlar ile sırtında taşıyan koca yürekli bir insandı ..

  2. Öldüğünü duyduğumda gerçekten çok üzülmüştüm. Çocukluğum bu güzel insanlarla geçti. Yıllar geçse de filmlerini bıkmadan usanmadan izliyorum ve her seferinde gülüyorum. Mekanı Cennet Olsun. Umarım hababam cennette bir aradadır.

  3. allah rahmet eylesin, filmlerini severek izleyerek büyüdük desek yeridir ve hala filmlerini keyifle izmeyede devam ediyorum

  4. allah rahmet eğlesin hababam sınıfında 3 usta rahmetli oldu vede çok gülüyorduk artık böyle ustalar birdaha gelmez

  5. allah rahmet eylesin. halitakcatepe,kemalsunal,zeki alasya, tarık akan hepsi de bizleri defalarcaekran karsısınakilitledi ve guldurduler. mekanları cennet olsun

Bir Cevap Yazın