Baba filmini bilmeyen yoktur. Yazarını da öyle, Mario Puzo’yu yani. Mario Puzo asıl ününü Baba romanıyla sağlasa da bitmesi elli yıl süren çok güzel bir romanı daha vardır. Aile. Aile kitabını yazarken uzatmalı ilişkilerden ilham almış olabilir. Yoksa bir kitap nasıl o kadar uzun sürede yazılabilir akıl alır gibi değil.

   Konumuza dönelim. Aile kitabında bahsedilen aile Borgialardır. Bunun nedeni ise Puzo’ya göre tarihin ilk suç ailesinin Borgialar olmasıdır. Rodrigo Borgia aslen İspanyol’dur. İspanya’nın Aragon Krallığı’ndan ( O zamanlar İspanya bir bütün değildi. Merkez Kastilya, Batı yakası ise Aragon Krallığı’ydı. Zaten İspanya yapay bir oluşumdur. Günümüzdeki eyaletleri de eski krallıklar ve düklüklerden kalma sınırlara ve kültürlere sahiptir. ). Bu ayrıntı çok önemli çünkü o zamana kadar bir İspanyol’un Papa olması görülmüş şey değildi. ( Avrupa dışındaki ilk Papa’nın şimdiki Papa Francis’in olması ne kadar katı olduklarının önemli bir göstergesi. ) Başlarda yadırgansa da güçlü bir yönetim ağı kurmuştu.

 

pope_alexander_virodrigoborgia-wikimedia
Rodrigo Borgia

   Rodrigo yani Papa Alexander ( Papa olunca bu ismi aldı. ) hakkındaki bir diğer detay ise din adamlarının evlenmelerinin yasak olmasına rağmen daha kardinal olduğu sırada evlenip çocuk yapmasıdır. Çocuklarından en bilinenleri Cesare ve Lucrezia’dır. Cesare’yi Papalık Orduları komutanı yaparken, kızını ise Milan’ı yöneten Sforzalara gelin vermiştir. 

italycitystate
15.Yüzyılda İtalya
   Rodrigo’nun en büyük amacı birleşik bir İtalya oluşturmaktı. Yaşadığı yüzyıl olan 15.yüzyılda İtalya bağımsız şehir devletlerinden oluşmaktaydı. Bunun dışında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’yla Fransa’nın da sidik yarıştırdığı bir alandı. Yol geçen hanıydı adeta. Papa olan Rodrigo’nun eleştirildiği noktalar da vardı. Bunlar şehvet düşkünlüğü, yaptığı aşırı harcamalar, dini makamların rüşvetle dağıtılmasıydı.
     Kitapta yer alan en ilginç detaylardan biri ise, kızı Lucrezia gelin olmadan önce oğlu Cesare’yle Rodrigo’nun emriyle ilişkiye girmesiydi. ( Tarihteki ilk Jaime ve Cersei.) Cehennemde yanmaktan korkan Lucrezia’yı babası ” Antik Mısır’da da firavunlar kardeşleriyle ilişkiye girerlerdi, ayrıca ben Papa’yım benim kutsamamda cehenneme gitmezsiniz.” diyerek yatıştırır. Çocukları arasında böyle bir ensest ilişki yaratmasının nedeniyse inancına göre kadınların birlikte oldukları ilk erkekle kurdukları bağa güvenmesiydi. Böylece kızı Lucrezia kardeşi Cesare’ a aşık olacak ve daima ailesine sadık kalacaktır. Nitekim öyle de olur.
1062_aile-mario_puzo598   Rodrigo 1503 yılında ölünce aile dağılma sürecine girerek tarihin tozlu sayfalarına karışır. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler Aile kitabını okuyabilir, Borgia dizisini izleyebilir ya da Assasin’s Creed 2 ve Brotherhood oyunlarını oynayabilirler.

Bir Cevap Yazın